Redüktör Nedir?

Redüktör nedir
Redüktör nedir

Redüktör nedir sorusunun cevabı için ve redüktör hakkında diğer detaylı bilgiler için doğru adreste olduğunuzu söylemeliyim. Redüktör, diğer adıyla hız düşürücüler olarak da bilinir. Bu adlardan herhangi birine sahip olan mekanik aksesuar, bir motor ile çalıştırdığı makine arasında iletilen rpm’yi (dakikadaki devir) azaltmak içindir. Bir hız düşürücü, makinenin çalıştığı hızı kontrol etmek için motorun ürettiği hızı azaltır ve motor tarafından üretilen torku artırır. Motor tarafından üretilen tork miktarının çarpılması, makine için kullanılabilir güç miktarını artırır. Bu işlemin mekanik bir avantaj yarattığı söylenir. Daha geniş bağlamda, dişli redüktörü temel olarak tesis operasyonlarında verimliliği artırmak için kullanılan bir araçtır.

Giriş kaynağı rpm’sinin çıkış kaynağı rpm’sinden daha büyük olduğu durumlarda, bir hız düşürücünün daha yüksek bir dişli kutusu oranına sahip olması beklenir. Bununla birlikte, tüm dişli kutuları hız düşürücü veya dişli düşürücü değildir. Farklı işlevleri yerine getiren başka tip dişli kutuları da vardır. Örneğin, başka bir dişli kutusu türü, hız düşürücünün tam tersi işlevini yerine getirir; motorun ürettiği hızı artırır ve torku azaltır.

Redüktör, endüstrinin tüm alanlarında her türlü makinede bulunabilir. Tarımda, kimyasal işleme endüstrisinde, petrol ve gaz, iletim ve dağıtım sistemlerinde, lojistik ve depolama gibi birçok alanda redüktör kullanılabilir. Dişli redüktörleri genellikle daha yüksek tork ve/veya daha düşük dönüş hızının gerekli olduğu alanlarda veya gücün motora dik açı gibi alternatif bir açıyla iletilmesi gerektiği durumlarda kullanılır.

Redüktör Nasıl Çalışır?

Redüktör bir tür şanzımandır. Genellikle düşük hızlı ve yüksek torklu iletim ekipmanları için kullanılır. Prensip, elektrik motorunu, içten yanmalı motoru, motoru veya diğer yüksek hızlı çalışan gücü, redüktörün giriş milinde daha az dişe sahip dişli aracılığıyla, çıkış milindeki büyük dişli ile iç içe geçirmektir. Dişli, motor gibi bir güç cihazının devir sayısını gerekli devir sayısına indirgeyen ve daha büyük bir tork elde eden bir mekanizmadır. Başka bir deyişle redüktör, motorun hızını azaltabilen ve çıkış torkunu artırabilen bir tür aktarma mekanizmasıdır.

Daha detaylı bilgi için: Tıklayın.

Fiyat almak için bizi arayabilirsiniz

7 gün 24 saat ekibimiz sizin taleplerinize cevap vermektedir.

Call Now ButtonHemen Ara